Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
dudak kalınlaştırma

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı Neden Yapılıyor? 

Dolgun, kırışıksız, genç görünümlü ve simetrik dudaklar her çağda ve kültürde daha estetik ve çekici bulunmuştur. Makyaj malzemeleriyle bu bir ölçüde sağlansa da, estetik cerrahiyle dudakları dolgunlaştırmak, kırışıklıkları en aza indirmek mümkündür. Dudağın görünüşünde bir tarafta diğer taraftan önemli bir farklılık varsa (asimetri) bu da giderilebilir.

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatında Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

Dudak kalınlaştırmak amacıyla kullanılan birden fazla yöntem vardır. Bunlar, birtakım dolgu maddelerinin dudağa enjekte edilmesi şeklinde uygulanan cerrahi olmayan işlemlerden başlayarak kişinin kendi dokularıyla dudağının kalınlaştırıldığı cerrahi yöntemlere kadar uzanır. Her iki dudak birlikte veya sadece alt ya da üst dudak kalınlaştırılabilir. Artecoll, kollajen, Dermalogen, HylaForm, Restylane, Juvaderm kullanılan bazı dolgu maddeleridir. Avantajları muayenehanede yapılabilmeleri, dezavantajları ise etkilerinin geçici olması ve yabancı cisim reaksiyonu oluşturabilmeleridir. Dudak kalınlaştırma cerrahisi ameliyathanede yapılmalıdır. Başka cerrahi işlemlerle birlikte yapılmayacaksa bölgesel anestezi yeterli olur.

Ameliyat sonrası kişi evine dönebilir. Kalınlaştırma işlemi Alloderm gibi organik veya Gore-Tex, SoftForm, ePTFE gibi sentetik implantlarla ya da yağ enjeksiyonu, dermal greftler, lokal flepler gibi kişinin kendi dokularıyla yapılabilir. Yaşlanmayla birlikte üst ve alt dudak çevresinde ince kırışıklıklar, dudaklarda sarkma ve yağ dokusunda azalmaya bağlı incelme ortaya çıkar. Bu durumda en etkili yöntem dermabrazyonla (cerrahi peeling-soyma) ince kırışıklıkların tedavisi ve yağ enjeksiyonuyla kaybolan yağın yerine koyulmasıdır.

Dudak Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrasında Neler Beklenebilir?

Dudak ameliyatları sonrası ilk günler buz uygulaması, çeşitli kremlerle dudakların nemlendirilmesi ve dudak hareketlerinin kısıtlanması gerekir. Oluşacak şişliklerin azalarak kişinin yeniden sosyal ortamlara dönüşü için gereken süre ortalama 10-15 gündür. Kanama, enfeksiyon, uçuk (Herpes) veya asimetri oluşabilecek komplikasyonlar arasında sayılabilir.