Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
Göğüs Büyütme Nedir

Göğüs Büyütme Nedir?

Göğüs Büyütme işlemi uzun yıllardan beri kadınların başvurduğu başlıca estetik operasyonlardan biridir. 1960 lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan yöntem silikon protez ile büyütme yöntemidir.

Göğüs kadınların cinsiyetini simgeleyen en önemli faktörlerden biridir. Göğüslerin gelişimsel ya da sonradan ortaya çıkan boyut ve şekil bozuklukları kişilerin psikolojik durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Kişi kendini bedensel olarak eksik hissedebilir. Bu da özgüven eksikliğine de yol açar. Genellikle bu ameliyatlarda göğüslerin boyut ve şeklinin kişinin vücuduna uyumlu olması amaçlanır.

Göğüs Büyütmede Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Göğüs Büyütme;

  • Silikon Göğüs Protezleri
  • Yağ Enjeksiyonu
  • Dolgu Maddeleri

Bu üç yöntem de göğüs büyütme amacıyla kullanılmaktadır. Sıklıkla tercih edilen  silikon protez ile göğüs büyütme yöntemidir. Bu yöntem ayrıca en etkili yöntem olarak da sayılabilir. Yağ enjeksiyonu ile yeterli volüme ulaşabilmek birden fazla seans sonucu mümkündür. Ayrıca kişinin vücudunda  yeterli yağ dokusu bulunması gerekir. Seansların sonunda kalan yağ ömür boyu kalıcıdır. Avantajı kesi izi olmaması ve daha az ağrılı bir ameliyat olmasıdır.  Dolgu maddeleri ise göğüs büyütme amaçlı asla başvurmadığım bir seçenektir. 

 Silikonların şekil  açısından iki çeşidi vardır: Yuvarlak silikon ve damla silikon. Doğal görünüm isteyenler için damla silikon tercih edilebilir. Kadınlar geçmişte ameliyatlarından 9-10 yıl sonra silikonlarını yeniletmek için tekrar ameliyat olmak zorundaydılar. Bunun sebebi ise silikonların bu süre zarfı içerisinde aşınıp içerisindeki jelin vücuda yayılıp zarar vermesi olasılığıydı. Ancak günümüzde koheziv silikon içeren  protezler sayesinde bu durum değişmiştir. Klinik ve radyolojik değerlendirmeler sonucu herhangi bir sorun saptanmadıysa protezler ömür boyu kullanılabilmektedir. 

Günümüzde hem radyolojik görüntüleme yöntemlerindeki ilerlemeler hem de silikon protezlerin yaygın kullanımı sonucu radyologların kazandığı tecrübeler sayesinde meme kanseri açısından yapılan yıllık taramalar da kolaylıkla yapılmaktadır.

Göğüs Büyütme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Göğüs büyütme operasyonunda silikon protezlerin nereden yerleştirileceği (göğüs altı oluğu, meme ucu, koltuk altı) ve nereye yerleştirileceği (kas altı, göğüs altı, kas zarı altı vb) gibi konular kişi ve doktoru arasında konuşulması gereken başlıca konulardan biridir. Her cerrahın farklı tercihleri olabilir.  Göğüs büyütme operasyonu ortalama bir buçuk saat sürer.

Kişinin gündelik yaşamını kısıtlamayan bir ameliyattır. Ameliyattan sonra bir gecelik  hastane yatışı yeterlidir. Ameliyat kesisinin olduğu yerde bir pansuman vardır ve hastaya kendini güvende hissedeceği bir sutyen giydirilir.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Vücudunun herhangi bir yerinde yumuşak doku eksikliğine bağlı çöküklük olduğu durumlarda yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bu uygulama birçok durumda kullanılabilir. Çökük yüzler, elmacık kemiklerinin belirgin olmaması, çarpık bacaklılar, düz ve kıvrımı olmayan kalçalar, yaşlılıktan oluşan kırışıklıklarda ve bunun gibi birçok durumda kullanılan bir yöntemdir.

Yağ enjeksiyonunun kalıcılığı bölgeden bölgeye değişim gösterebilir. Verilen yağın belli bir oranı her koşulda eriyecektir. Ancak 1-1.5 ayın sonunda kalan miktar ömür boyu kalıcıdır. 

Erime tamamlandıktan sonra kalan yağ dokusu eğer ki yeterli bir sonuca ulaşmamışsa bu operasyon istenilen sonuca ulaşıncaya kadar tekrarlanabilir. Bu yağ erimesi kişinin kilo alıp vermesine de bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.