Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
istanbul meme estetiği

Meme Estetiği

Güzellik kavramı her dönemde ve coğrafyada farklı şekillerde değerlendirilmektedir. İnsanın varoluş amaçlarından biri olan güzeli arama ve güzel olanı oluşturma tıp alanında da estetik cerrahinin konusu olmuştur. İnsan vücudunda güzelin aranması ve güzelin oluşturulması her dönemde (teknik imkanlara bağımlı bir şekilde) farklı yöntemler ile sağlanmıştır.

Teknolojinin geliştiği ve modern tıp olanaklarından faydalanıldığı günümüzde tıp alanında estetik cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır. İnsan fizyolojisinin hemen hemen her bölgesinde uygulanabilen estetik cerrahi uygulamaları arasında en sık başvurulan işlemlerden biri ise meme estetiğidir.

Meme Anatomisi

Meme anatomisi; yaş, ırk ve kalıtımsal fizyolojik özelliklere göre insandan insana değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda kadın ve erkekte de meme anatomisi ve işlevi farklıdır. Kadında meme göğüs ön duvarında bulunan koni ya da yarım küre şeklindeki bezlerdir. Fonksiyonel açıdan emzirme sürecinde önemli olan memeler kadın vücudunun kontürünü tamamlayan ve dişi görünümünü veren organlardır. Ancak bazı durumlarda meme görünümünde doğumsal ya da edinsel bir takım şekil bozuklukları olabilmektedir.

Memede Şekil Bozuklukları

Memede sık görülen şekil bozuklukları şu şekilde sıralanabilir:

  • Memenin (vücuda oranla) büyük olması
  • Memenin (vücuda oranla) küçük olması
  • Memenin sarkması
  • Erkekte meme büyümesi (jinekomasti)
  • İki meme arasında asimetri
  • Keçi memesi problemi (Tübüler göğüs deformitesi)

Yukarıdaki bozuklukların yanı sıra aynı zamanda kanser ve benzeri nedenler ile memenin tamamının ya da bir bölümünün alınması da meme estetiği uygulamaları ile düzeltilebilmektedir. Öyle ki meme şekli ve boyutu kişinin günlük, sosyal ve özel yaşamında etkilidir.

Meme Deformiteleri Hangi Problemlere Yol Açar?

Meme şeklindeki deformiteler doğumsal ya da edinsel olabilmektedir. Bunlar bazı problemlere yol açar. Bu problemler hareket kısıtlılığı, giysi seçiminde yaşanan zorluklar, sırt- boyun ağrıları ve psikolojik bir takım sorunlardır.

Ağır memeler, egzersiz yapmakta güçlük, meme altında pişik, boyun ve sırt ağrıları gibi yaşam kalitesini düşüren problemlere neden olur. Bu problemler meme küçültme ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Vücut hatlarına oranla meme ölçüsünün küçük olması ise arzu edilen kıyafetin giyilememesi (yakıştığının düşünülmemesi), yeterince dişi bir görünüme sahip olunamaması, cinsel yaşamda kendine güvensizlik gibi sorunlar doğurur. Meme büyütme ameliyatı kişinin kendine güvenini kazandıran yüz güldürücü bir ameliyattır.

Fazla kilo alıp verme, zor doğum süreçleri ve uzun süren emzirme dönemleri meme dokusunun elastik özelliğini yitirmesi ve sarkmasına neden olmaktadır. Bu durum meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilebilmektedir.

Bazı erkeklerde gerek kilolar gerekse de hormonal dengesizlikler nedeni ile meme büyümesi problemi yaşanabilmektedir. Meme büyümesi erkeklerde feminen bir görünüme yol açmaktadır. Jinekomasti ameliyatı ile erkekte meme büyümesi problemi giderilebilmektedir.

Keçi memesi problemi ya da meme kanseri nedeni ile memenin bir bölümünün ya da tamamının alınmış olması gibi durumlarda ise nitelikli bir ameliyat planlaması ile meme istenilen görünüme ulaştırılabilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme estetiği ameliyatı belirtildiği üzere farklı amaçlar ile gerçekleştirilen işlemlerin bütünüdür. Meme estetiğine karar veren kişi öncelikle alanında tecrübeli bir estetik cerraha başvurmalıdır. Nitelikli bir ameliyat planlaması ile uygulanacak işlemler belirlenmekte, meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilecekse kullanılacak protezin ölçüsü ve türüne karar verilmektedir.

Genel anestezi altında uygulanan meme ameliyatları sonrasında iyileşme sürecinde dren uygulaması gerçekleştirilmekte ve medikal sutyen kullanılması gerekebilmektedir. Bu süreç içerisinde doktor kontrollerinin aksatılmamasının yanı sıra doktorun önerdiği ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılmasına da özen gösterilmelidir.

Meme Estetiğine Başvuracak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Meme estetiği tüm dünyada kadınların en çok başvurduğu estetik operasyonlar arasındadır. Fizyolojik olarak güzel bir görünüme sahip olunmasının yanı sıra psikolojik açıdan da olumlu sonuçlar açığa çıkaran meme estetiği ameliyatları ile ilgili bilinmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Meme estetiği 18 yaşından büyük, genel sağlık durumu iyi olan herkese yapılabilmektedir.

- Meme estetiği ameliyatları sırasında uygulama alanında belirli kesiler yapılmaktadır. Bu kesilerin yapıldığı yerlerde mutlaka iz kalır. Ancak zaman içinde silinir ve soluklaşır. İzler hiç bir zaman dekolteden görünmez. Sutyen içinde kalır.

- Meme büyütme estetiği olacak kişilerde yabancı bir cisim olan silikon meme protezi kullnılır. Uygulanacak protezin ölçüsü ve tipi ameliyatın başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.

- Meme kanseri nedeni ile meme dokusunun tamamını kaybeden kadınlarda meme onarımı, psikolojik olarak çok daha iyi hissedilmesini sağlamaktadır.

- Meme estetiği ameliyatında da her cerrahi uygulamada olduğu gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar; anormal kanama, enfeksiyon, meme asimetrisinin bozulması, meme cilt yapısının bozulması, dikiş izlerinin kozmetik açıdan kötü bir görünüme neden olması, süt kanallarına müdahale edilmesi sonucunda emzirme döneminde yaşanabilecek problemlerdir. Ancak bu risk faktörlerinin önüne geçilmesinde ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılması, alanında uzman cerrahlar tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi ve ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin nitelikli bir şekilde yaşanması etkilidir.

Meme estetiği ameliyatları oldukça kapsamlı bir operasyon süreci gerektirmektedir. Son yıllarda teknik imkanların çok daha fazla gelişmesi ve cerrahi alanda kullanılmaya başlanması ile çok daha güvenilir ve konforlu bir ameliyat süreci yaşanmaktadır.