Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
kulak estetiği

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır?

En sık rastlanan kulak yapısı bozukluğu, kepçe kulaktır. Nedeni kulak kepçesinin kafatasıyla yaptığı açının fazla olmasıdır. Aynı zamanda kulak kıvrımlarının yokluğu veya silikliği de buna eşlik edebilir. Ne zaman yapılır? Kulaklar 6 yaşında gelişiminin %80-90’ını tamamlar ve hemen hemen erişkin boyutlarına ulaşır. Bu nedenle 6 yaş civarı ameliyat için en uygun dönemdir. Çocuğun, arkadaşlarının alaylarına maruz kalmaması açısından okul öncesi dönemde yapılması uygun olur.

Kulak Estetiği Nasıl Bir Ameliyattır?

Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise bölgesel anesteziyle yapılır. Kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesiyle çalışılır. Kulak kıkırdakları dikişle yeniden şekillendirilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak birkaç gün bandajlı kalır. Bandajlar açıldıktan sonra bir hafta-on gün süreyle bir tenisçi bandıyla kulakların yeni formunu korumasına yardımcı olunur. İlk günlerde kulakta bir miktar şişlik ortaya çıkar. On beş gün içinde şişlikler giderek azalır ve kulaklar birkaç ay içinde son şeklini alır. Enfeksiyon, hematom (kan toplanması), asimetri, nüks karşılaşılabilecek komplikasyonlardır (istenmeyen sonuçlar).