Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
meme büyütmeMeme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Meme büyütme ameliyatı günümüzde plastik cerrahlar tarafından oldukça sık uygulanan cerrahi bir operasyondur. Meme dikleştirme, meme küçültme ve meme büyütme olarak kategorilere ayrılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyenler genellikle yaşadıkları sırt ve bel ağrılarından şikâyetçiyken meme büyütme hastaları ise tam tersine meme dokusunun eksikliğini yaşamaktadır.

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık olarak 1,5 -2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası gecesi hastanın hastanede kalması iyi olur. Olumsuz bir gelişme yaşanmadığı takdirde ertesi gün  hastaneden taburcu edilen hasta sosyal hayatına da yaklaşık olarak bir hafta içerisinde dönebilmektedir.

Meme Büyütme İsteyenlerin Şikâyetleri

İnsanlar için yüz güzelliği kadar vücut  güzelliği de önemlidir. Vücut ile orantısız olan memeler psikolojik sıkıntılar yaratabilmektedir. Sizler için kadınların neden meme büyütme ameliyatı yaptırmak istediklerini listeledik;

 • Meme - Beden Yapısı Orantısızlığı
 • Sürekli Dolgulu Sutyen Kullanmaktan Bıkma
 • Dekolte Giysiler İçinde Kendini İyi Hissedememe 
 • Özgüven Kaybı
 • Psikolojik Rahatsızlık

Yukarıda listelemiş olduğumuz durumlar meme büyütme isteyen kadınların oldukça sık karşılaştığı ve yaşamış olduğu şikâyetlerdir. Bunlara cinsel yaşamlarındaki güvensizliği eklemek de gerekir. Birçok çift bu nedenle de plastik cerrahlara başvurmaktadır.  Çünkü eşlerden birinin fiziksel özelliklerinden duyduğu utanç ilişkiyi de olumsuz etkilemektedir. 

Neden Meme Büyütme Ameliyatı Yapılmalı?

Günümüzde kadın eskisine oranla çok daha sosyaldir. Ev yaşamında ve sosyal yaşamında duyduğu özgüven her alanda başarısını arttırmaktadır. Ve yine günümüzde estetik operasyonlara ulaşmak eskisine nazaran çok daha kolaydır. Eskiden lüks olarak bakılan bu ameliyatlar günümüzde gereksinime dönüşmüştür. Yine eşlerin cinsel yaşamlarındaki mutlulukları da yansıyarak hayatın her alanını etkilemektedir.

Kadının bedeni üzerinde aldığı bu karar onu daha özgüvenli, daha sosyal, daha başarılı, daha mutlu yapacaksa ve erişmek de artık çok daha kolaysa neden yapılmasın?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin sorunsuz olmasını istiyorsanız cerrahınızın tüm ameliyat sonrası önerilerine harfiyen uymalısınız. Reçete edilen ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız. Önerilen zamanda ve şekilde banyonuzu yapmanız, ameliyat bölgesini kuru ve temiz tutmanız önemlidir.

Meme büyütme operasyonu sonrası ilk günlerde bazı durumlarda ağrı ön planda olsa da  reçete edilen ilaçlar ve yapılmaması gereken hareketler bu sürecin rahat atlatılmasını sağlayacaktır. 

Ameliyat sonrası aktiviteler değişkenlik göstermekle birlikte aşağıdaki gibi bir sıralama gösterebilir:

 • Meme büyütme ameliyatından yaklaşık 1 hafta sonra yürüyüşlerinize başlayabilirsiniz.
 • Birkaç hafta sonra üzerinizde korse sutyeniniz varken tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. 
 • Birkaç hafta sonunda denize girebilirsiniz. Havuzları hijyenik durumları bilinemediğinden tavsiye etmiyoruz. 
 • Birinci ayın sonunda yavaş yavaş ağırlık kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ağrı Nasıl Olur?

Meme büyütme ameliyatı,  özellikle de protez kas altına koyulduysa, ağrılı bir ameliyattır. Ancak size reçete edilmiş olan ağrıkesicilerle kontrol altına almak mümkündür.    Protezin meme altına koyulması durumunda ise ağrı çok daha hafiftir. Ön planda olan gerginlik hissidir. Ağrılar genellikle on gün içinde azalarak kaybolur. Bu dönemde omuz hareketlerine dikkat ederek ve kolları fazla yormadan, ağırlık kaldırmadan , uzanmadan kollarınızı kullanarak ağrıyı ortaya çıkaracak hareketlerden kaçınmanız önerilir.

Bu dönemde aşağıda yazılı olan önerilere uymanız daha sorunsuz iyileşmenizi sağlayacaktır:

 • Medikal Sutyen Kullanmak
 • Pansuman Yapmak
 • Hijyen Konusunda Dikkatli Olmak
 • Farklı Şeylere Odaklanmak
 • Yürüyüş Yapmak
 • Reçete Edilmiş Olan İlaçları Kullanmak