Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
meme büyütme ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatı bu amaçla üretilmiş olan silikon içerikli protezler yardımıyla yapılır.  Silikon protezler meme üstüne veya altına yerleştirilmekte olup bunun için üç farklı bölgeden kesi yapılabilmektedir. Kesiler koltuk altı, meme ucunun çevresi veya memenin hemen altındaki kıvrımdan yapılabilir. En çok tercih edilen meme altından yapılan kesidir.

Her üç yöntemde de zamanla silikleşen bir iz kalması söz konusudur.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Kas altı meme büyütme ameliyatından sonra ağrı beklenen bir durumdur. Protezin pektoral kas altına koyulması nedeniyle ortaya çıkar. Ağrılar ameliyattan sonraki birinci hafta sonunda ciddi anlamda azalacaktır. Meme protezinin çevre dokular üzerinde gerginlik yaratması ise ağrının diğer bir nedenidir. Meme protezi meme dokusunun altına yerleştirildiğinde ameliyat sonrasında hissedilen ağrı daha az olur. Gerginlik hissi daha ön plandadır. Omuz ve kol hareketlerinin bir süre kısıtlanması pektoral kasın gevşek kalmasını sağlayarak ağrı oluşumunu kontrol eder. Ameliyattan sonra memelerde hissizleşme ya da tam tersi aşırı duyarlı hale gelme olası durumlardır.

Meme büyütme ameliyatından sonra hastanede kalış süresi bir gecedir. Sabah yapılan ameliyatlarda ise aynı gün taburcu olunabilmesi mümkündür. Ameliyat sonrası hastaya korse şeklinde bir sutyen giydirilmektedir. Bu sutyenin bir ay süreyle kullanılmasında fayda vardır. İlk pansumanın ardından duş almak mümkündür. İlk bir haftayı dinlenerek geçirmek uygun olur. Ameliyattan bir hafta sonra ağrı, ödem, gerginlik , varsa ufak tefek morarmalar ortadan kalkmaya başlar, hasta daha rahat hareket eder ve günlük yaşantısına dönebilir. Masabaşı, ofis işlerine dönülebilir. Ancak yorucu fiziksel tempolu bir işte çalışan hastalar için bu süreç uzamaktadır. 

Ameliyat sırasında kullanılan dikişler eriyebilen dikişler olduğu için dikiş almaya gerek yoktur. 

Hasta ameliyattan bir hafta sonra araba kullanmaya ve yürüyüşlere başlayabilir. Ancak yorucu egzersiz ve kuvvet gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır. Ağırlık kaldırma, yüzme ve tenis gibi sportif aktivitelere dönmek için ameliyattan sonra 2 ay beklemek gerekir. Solaryum ve güneş banyosu mümkünse üç ay ertelenmelidir. 

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci ne kadar sorunsuz ve sağlıklı geçirilirse alınan sonuçlar da o kadar başarılı olur. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir;

  • Doku henüz iyileşmeden zorlamalara maruz kalırsa protezin istenmeyen yönlere kayması gibi bir durum meydana gelebilir. Bu nedenle verilen sutyeni kullanmak, push-up sutyenlerden kaçınmak, ciddi sportif aktivitelere ara vermek önemlidir.
  • İyileşme sürecinde her konuda doktorunuzun önerilerine harfiyen uyulmalı, kulaktan dolma bilgilere aldanılmamalıdır.
  • Sıcak su ödemi arttıracağından banyo yaparken çok sıcak su tercih edilmemelidir.
  • Vücudun izin verdiği hareketlerin yapılmasında sakınca yoktur. Kişi günlük hayata döndükten sonra basit günlük işler yapabilir. Eğer hareketler sırasında ağrı hissediliyorsa kişi kendini zorlamamalıdır. Yani iyileşme sürecini biraz da hastanın vücudu belirlemektedir. 
  • Sargılar çıkarıldıktan sonra memeye nemlendirici krem ile masaj uygulanmalıdır.
  • Kişi, ağır eşya kaldırmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.
  • Ameliyattan sonra en az bir ay süreyle ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Özellikle kol sporları yapılırken silikonun yerleştirildiği bölgede henüz iyileşme ve uyum süreci tamamlanmadığı için bir travma meydana gelebilir.