Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
Meme Büyütme Ameliyatlarında Hangi Dolgu Malzemeleri Kullanılır?

Meme Büyütme Ameliyatlarında Hangi Dolgu Malzemeleri Kullanılır?

Memeler kadınlar için emzirmeye yarayan bir organ olmanın yanı sıra  dişiliğin sembolü olma gibi bir anlam daha taşırlar. Bu nedenle göğüsleri normal ölçülerden çok küçük olan kadınlar çıplakken ve özellikle bikini ve iç çamaşırı gibi giysiler giydiklerinde görünümlerinden memnun kalmazlar. Kadınların vücutlarından duyduğu bu memnuniyetsizlik sosyal yaşantılarına da yansır. Özgüven problemi yaşarlar, sosyal ve özel ilişkilerinde de mutsuz olurlar. 

Meme büyütme ameliyatı bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok uygulanan estetik operasyonlardan biri olmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu operasyonlardan başarılı ve oldukça doğal sonuçlar almak bir rutin olmuştur. Bu durum meme ölçülerinden hoşnut olmayan birçok kadını meme büyütme ameliyatı için cesaretlendirmiştir.

Silikon Meme Protezi Nedir?

Memelerin küçük olması yapısal nedenlere bağlı olmaktadır. Küçük olmasının yanı sıra birinin diğerinden daha küçük yani asimetrik olması da sık rastlanılan bir sorundur. Bu tip durumlarda her iki memenin birbirine eşit olması ve / veya hacim kazanması için meme büyütme ameliyatına başvurulur. Meme büyütme ameliyatlarında göğüslere hacim ve dolgunluk silikon protezler kullanılarak kazandırılır. Meme protezlerinin  yuvarlak ve anatomik -damla- olmak üzere iki tipi vardır.  

Silikon protezler 60 lı yıllardan  beri kullanılmakla birlikte zaman içinde gelişen teknolojiyle beraber daha kalıcı, daha konforlu ve daha güvenli hale gelmişlerdir. Başka bir deyişle meme protezleri zaman içinde ciddi bir evrim geçirerek günümüzdeki formlarına ulaşmışlardır. Şu an kullanılan silikon protezlere ‘beşinci kuşak’ protezler denilmektedir. Bu protezlerde öncekilere göre delinme  ve sızıntı olasılığı çok daha düşüktür. Beşinci kuşak protezler çok daha kalıcı ve hatta çok şiddetli bir darbeye maruz kalmadıkları sürece ömür boyu kalıcı olmaktadırlar.

Peki günümüzde kullanılan silikon protezleri bu kadar kalıcı yapan nedir? Öncekilerden ne farkı vardır? Öncelikle; bir dönem kullanılan tuzlu su ile doldurulmuş salin-filled  protezler artık geçerliliğini yitirmektedir. Her ne kadar sağlıklı olsalar da hissiyatının silikon jel protezler kadar doğal olmaması ve kapakçığından sızdırma yapabilmesi nedeniyle tercih edilmemektedirler.  Yeni protezler yani  koheziv jel olanlar  akışkanlığı oldukça az olan özel bir jel içermektedirler. Bu da delinme gibi bir durumda protezi daha güvenli kılmaktadır. Yüzeyi pürtüklü protezler ise kapsül kontraktürü açısından daha düşük risk içermektedirler. Anatomik protezler daha doğal bir görünüm sağlamaktadırlar. Kalıcılığın yanında daha doğal bir görünüm olanağı da sunarlar.

Hastaların aklına takılan en önemli sorulardan biri de silikon protezlerin güvenli olup olmadığıdır. Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda silikon protezler ile meme kanseri arasında herhangi bir bağlantı bulunamamıştır.  Silikon protezler kişinin günlük yaşamında da kullandığı pek çok ürünün malzemesi ile aynı malzemeden yapılmaktadır. Silikon vücut ile oldukça uyumlu bir maddedir. 

Silikonlar ayrıca, emzirmeye engel bir durum oluşturmamaktadır. Meme büyütme ameliyatı esnasında meme dokusu çıkartılmamakta ve süt kanalları hiçbir zarar görmemektedir. Bu sayede meme büyütme ameliyatı olan anne adayları emzirme esnasında bir problem ile karşılaşmazlar. 

Silikon Protezin Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme ameliyatı  aşamasında verilecek olan en önemli kararlardan biri de protezin büyüklüğüdür.  Bu noktada hastadan işi konunun uzmanına bırakması beklenir. Elbette şekil ve büyüklük açısından silikonu taktıracak olan kişi söz sahibidir. Ancak ; hastanın istek ve beklentilerinin boy, kilo ve beden ölçüleriyle ve realiteyle de uyumlu olması gerekmektedir. Yoksa oldukça doğaldan uzak  bir görünüm oluşur ve elde edilen sonuç ne hastayı ne de doktoru memnun eder. 

Başkasında güzel ve dolgun olan göğüs şekli ve hacmi  bir başkasında hiç de öyle durmayabilir. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı kişiye özgü bir planlama süreci ister. Bu da cerrahınızın  uzmanlık alanıdır. Sonuç olarak ; kişinin beklentileri ve vücut ölçüleri doğrultusunda hazırlanan plana göre koyulacak silikon protezin seçimi yapılır.  

Protezin yerleştirilebileceği üç alan bulunmaktadır;

  • Meme altı kıvrımı
  • Meme ucu çevresi
  • Koltuk altı

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve ortalama 1 – 2 saat sürmektedir. Giriş yerinin kalacak skarın derecesi  ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Üç kesi yerinde de iz olmakta ancak zaman içinde bu izler silikleşerek az görülür bir hal almaktadırlar.