Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
meme büyütme

Meme Büyütme Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler

Meme büyütme en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Estetik amaçlı meme büyütme operasyonlarının yanı sıra memenin doğuştan gelen bozuklukları da meme büyütme ameliyatı ile başarılı bir şekilde düzeltilebiliyor.

 

Meme Büyütmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Meme büyütme operasyonlarının istenmesinin nedeni kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.  Memenin boyutunun küçük olması, kilo verme, gebelik, emzirme gibi nedenlerle içinin boşalması ve gevşemesi, iki meme arasındaki farklılıklar, kanser cerrahisi sonrası memede oluşan deformiteler başlıcalarıdır.

Sarkmış memelere dikleştirme sırasında hacim kazandırmak için de  aynı zamanda meme büyütme operasyonuna başvurulmaktadır. 

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Bilmeniz Gerekenler 

Ameliyat öncesi tedavi sürecinin nasıl işleyeceği ve sizi nelerin beklediği konusunda tam bir bilgi sahibi olmanız kendinizi hazırlamanıza da yardımcı olacaktır. Meme ameliyatlarının yapılabilmesi için yaş sınırı genellikle onsekizdir.  Meme gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. 

Meme büyütme operasyonu konusunda hizmet alacağınız kurumu detaylı incelemeyi de ihmal etmeyin. Sunduğu hizmet ve sizi nelerin beklediği konusunda tam bir bilgiye sahip olun. Çünkü tüm estetik ameliyatlar  uzmanlık ve tecrübe gerektirir. 

Kullanılan Protezlerin Yan Etkisi Var mı?

Meme büyütme operasyonunda kullanılan silikon protezler vücutla son derece uyumlu maddelerdir. Meme kanseri ile herhangi bir bağlantısı bulunamamıştır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar bazı otoimmün rahatsızlıkları arttırabildiği ve ALCL (anaplastik büyük hücreli lenfoma) olarak tanımlanan bir tür lenfomaya neden olabildiği doğrultusunda olup olasılık 1/300 bin olarak bildirilmiştir. Bu nedenle özellikle ilk beş yıl klinik ve ultrasonografik kontrollerin yapılması oldukça önemlidir.

Kullanılacak olan protezin kaliteli olması çok  önem taşır.  Hangi protezin kullanılacağı hakkında cerrahınızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.   FDA onaylı bir protez olup olmadığını sorgulamalısınız.

Meme Büyütme Ameliyatında Ölçüler Nasıl Belirlenir?

Meme büyütme ameliyatında memenin büyüklüğü hastanın beden yapısı, göğüs kafesinin özellikleri  baz alınarak yapılır. Hastanın istekleri de önemlidir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de meme de iz kalıp kalmayacağıdır. Başlangıç aşamasında kırmızı ve belirgin olan kesiler zamanla cilt rengine dönüşür. Ayrıca memenin alt kısmında gizlidir ve kolayca görünmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatını gerçekleştiren cerrah plastik cerrahi uzmanı olmalıdır. Ameliyathane  koşullarında genel anestezi altında yapılır. Bunun öncesinde gerekli tetkikler yapılmış olmalıdır. Meme altından yapılan yaklaşık 4-5 cm lik  kesiden protez meme dokusu veya pektoral kas altına yerleştirilir. Ameliyat sonrası bir gecelik yatış yeterlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası 

Meme büyütme ameliyatı sonrası ortalama beş gün – bir hafta  dinlenmeniz yeterlidir. Ofis çalışanı iseniz bu süre sonunda işinize dönebilirsiniz. Daha ağır ve kol kuvveti gerektiren işlerde  bu süre daha uzundur.  Memelerde şişme ve morluk görülebilir.

Kas altı protezlerde ağrı mevcuttur ancak ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Bir hafta sonra yavaşça azalarak normale döner. Yüzme, teniz, pilates gibi sporlardan 45 gün kadar uzak durulmalıdır. İlk beş yıl altı ayda bir klinik ve yılda bir ultrasonografi ile radyolojik kontroller önemlidir.