Ethem Efendi Caddesi Uğur Apartmanı No: 3 D: 11 Caddebostan, İSTANBUL

Meme Büyütme Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler

Meme büyütme ameliyatı talebinin primer nedeni kişinin göğüslerini küçük bulmasıdır. Diğer bir neden ise kadınların büyük çoğunluğunda görülen simetri problemidir. Vücudun iki yarısı simetrik değildir ve memelerde  hafif asimetri hemen herkeste vardır. Ciddi asimetrilerde ise küçük olan memeyi büyütmek uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Meme kanseri nedeniyle memenin kısmen ya da tamamen alınması, diğer memenin koruyucu olarak boşaltılması gibi durumlarda da meme büyütme ameliyatına rekonstrüktif amaçlı olarak başvurulur. 

Memelerdeki hacimsel eksiklik yapısal olabildiği gibi yaşın ilerlemesi veya kilo kaybı sonucu da ortaya çıkmış olabilir.. Meme dokusundaki yetersizliğin verdiği özgüven eksikliği çeşitli dolgulu sutyenler ile bir nebze azaltılmaya çalışılsa da eksiklik ordadır ve hiçbir zaman da  kendi kendine düzelmeyecektir. Silikon meme protezleri üzerine yapılan çeşitli olumsuz saldırılara rağmen günümüzde meme büyütme cerrahisinde onların yerini tutacak daha iyi bir seçenek henüz bulunamamıştır. Her ne kadar yağ enjeksiyonu ile meme büyütmesi üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaya devam etse de bu yöntemin silikona göre avantajlı olduğu durumlar bir hayli azdır. Protez boyutları, özellikleri, şekli ve yerleştirme metodu kişinin göğüs duvarı  ve meme dokusu özelliklerine ve kişisel isteklerine göre belirlenir.

Meme büyütme için kullanılan meme protezleri şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından incelendiğinde iki gruba ayrılmaktadır. Şekline göre meme protezleri yuvarlak ve anatomik (damla) olarak ikiye ayrılırlar. Yuvarlak protezlerin yatay ve dikey taban çapları birbirine eşittir. Anatomik protezlerde dikey çap, yatay çaptan biraz daha uzun olup protezin yüksekliği alt kutupta üst kutuptan fazladır. Anatomik olarak adlandırılmasının nedeni doğal meme şekline daha çok benzemesinden ileri gelmektedir. İçeriğine göre ise silikon jel ile dolu protezler ve serum fizyolojik yani fizyolojik tuzlu su ile dolu protezler bulunmaktadır. Bunlarda silikondan oluşan katı zarfın içinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunur. Fizyolojik serum içeren protez kullanımı günümüzde neredeyse sıfıra inmiş durumdadır. Yüzey yapısına bakıldığında ise protezler yüzeyi düz ve pürtüklü protezler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Pürtüklü yüzeyli protezlerin çevresinde kapsül oluşumunun düz yüzeyli olanlara göre daha az olduğu saptanmıştır.

FDA yoğun klinik çalışmalar sonrasında silikon içeren meme implantlarının herhangi bir hastalığa ya da kansere yol açmadığını tespit edip 17 Kasım 2006 itibari ile her türlü estetik girişimde kullanılabileceğini tüm dünyaya duyurup kullanımını serbest bırakması da hastaların silikon implantlara karşı olan önyargılarının ortadan kalkmasına sebep olmuştur. 

Silikon, cilalar, güneş ve el kremleri, ter önleyici deodorantlar, sabunlar, işlenmiş gıdalar, su geçirmez kaplamalar ve ciklet gibi günlük hayatta kullandığımız birçok maddenin içinde bulunmaktadır. Silikon vücuda en fazla uyum sağlayan maddelerden biridir. Silikona karşı alerji son derece nadir görülebilecek bir durumdur. Meme büyütme yaparken silikonun yerleştirilmesi için elimizde dört ayrı kesi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbek kesilerdir. Her kesinin kendine göre üstünlükleri ve zayıf noktaları vardır. Bu konuda cerrahların tercihleri birbirinden farklı olabilir.