Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
Meme Dikleştirme Ameliyatında Karar Verme

Meme Dikleştirme Ameliyatında Karar Verme

Meme estetiği operasyonları en yaygın estetik operasyonlardan biridir. Bunlar meme büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonlarıdır. Bir kadın için vücudunun her bölgesinin estetiği önemlidir. Ancak yine de belki dişilik sembolü olarak görülmesi nedeniyle memenin ayrı bir yeri vardır.

Meme dikleştirme operasyonu memelerin sarkması ve içinin boşalması nedeniyle yapılır. İçinde kas bulunmayan ve tamamı ile süt bezleri ve  yağ dokudan oluşan memeler zaman içinde yerçekiminin de etkisi ile deformasyona uğrayarak sarkarlar. Kilo alıp vermek, gebelikler ve emzirme  bu süreci hızlandırır.

Memede sarkma tıbbi diliyle meme pitozu üç dereceden oluşmaktadır. Grade 1 meme pitozunda meme başı meme altı çizgisini geçmemiştir. Grade 2 pitozda meme başı meme altı kıvrımı üzerine kadar inmiştir. Grade 3 meme pitozunda ise meme başı meme altı kıvrımını geçmiş ve iyice aşağı doğru bakmaktadır. 

Meme pitozunun tek tedavisi cerrahidir. Cerrahi dışı herhangi bir yöntemle düzeltilemez.  

Ameliyata Nasıl Karar Verilir?

Meme muayenesi ayakta yapılır.  Cerrah meme başının yerini  ve alınması gereken yeni yeri belirler. Bazen meme başı normal yerinde olup sadece memenin sarkmış olduğu durumlar söz konusudur. Bu durum pseudopitoz olarak adlandırılır. Tip  1 pitozlarda sadece silikon meme protezi yerleştirilerek operasyon yapılabilir. Ancak grade 2 ve 3 meme pitozunda mutlaka fazla deri çıkarılmalıdır. Meme dokusu hacmi çok az ise ameliyatta silikon protez de kullanmak gerekir. Yani meme hem büyütülür hem de dikleştirilir. 

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyon süresi 2- 4 saat  civarındadır. Mutlaka bilinmesi gereken konu dikleştirme ameliyatı sonrası meme başı çevresinde ve burdan aşağı doğru inen dikey şekilde bir iz kalacağıdır. Bazı durumlarda meme altı kıvrımı üzerinde de küçük bir iz kalabilir. Bu iz fazla derinin çıkarılması sonucu oluşur. Ameliyat sırasında mevcut meme dokusu toparlanır veya sarkmış bölümlerden eksizyonlar yapılır. Gerekli durumlarda meme dokusu altına silikon protez yerleştirilir.  Dikiş yerleri üzerinde ince bir pansuman olur ve özel bir sutyen hastaya ameliyat sonunda giydirilir.

Bir gece hastanede kalış yeterlidir. Hastanın işinin masa başı bir iş olması durumunda 3- 5 günlük istirahat genellikle yeterlidir.