Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
Meme Dikleştirme Nedir

Meme Dikleştirme Nedir?

Memeler hem işlevsel hem de estetik açıdan önemlidir. Hem süt verme gibi annelikle ilgili fizyolojik görevi vardır hem de erotik duyuya sahip sekonder bir seks organıdır. 

Her iki memenin eşit büyüklükte ve simetrik olması, meme ölçülerinin kadının vücut ölçülerine orantılı olması ve dokusunun dinç ve genç bir görünüme sahip olması estetik açıdan güzel bir meme olarak tanımlanır. Ancak kilo verme, gebelik ve emzirme, yaşlanma gibi doğal süreçler meme cildinin elastikiyetinin kaybına, meme hacminde azalmaya ve meme dokusu kaybına neden olur ki bu da meme pitozisi denilen memede sarkma ve gevşemenin ortaya çıkmasına yol açar.

Meme dikleştirme ameliyatı,  fazla ve gevşemiş cildin çıkarılıp meme dokusunun toparlanması ve memenin daha genç ve dinç görünümünün sağlanması  amacıyla yapılır.

Meme Estetiği Ameliyatları Nelerdir?

Meme estetiği ameliyatları;

 • Meme büyütme
 • Meme küçültme
 • Meme dikleştirme
 • Jinekomasti (erkeklerde) olarak sıralanabilir. 

Meme Dikleştirme Uygulamasının Amacı Nedir?

Meme dokusu oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle birçok farklı neden ile deformasyona uğrayabilmektedir. Bu deformasyon süreci sonunda ise meme bölgesinde sarkmalar ve asimetriler açığa çıkmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatına başvuran kişilerin ortak özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Uzun emzirme dönemi
 • Gebelikte aşırı kilo alma
 • İleri yaş
 • Sık ve fazla kilo alıp verme
 • Meme boyutunun fazla büyük olması
 • Genetik faktörler

Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Meme görünümünün kadınlar için oldukça önemli olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle memelerinin sarkmasından ve gevşemesinden rahatsızlık duyan kadınlar meme dikleştirme ameliyatı için başvurabilirler.  

Meme muayenesi ayakta yapılır. Bu sırada meme ucunun yeri memedeki sarkmanın derecesi değerlendirilir. Hastanın istekleri dinlenir. Meme protezi kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

Meme Dikleştirme Uygulamasında Ameliyat Süreci 

Meme dikleştirme ameliyatı için  kırk yaş altında ultrasonografi , üstünde ise mammografi ve USG istenir. Memede herhangi bir malignite olmaması durumunda ameliyat  günü belirlenir.  Sonrasında  hastadan kullanıyorsa eğer aspirin vb gibi kan sulandırıcı  ilaçları kesmesi istenir. Gerekli tetkikler yapılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.  2,5- 4 saat aralığında sürer. 

Farklı meme dikleştirme teknikleri vardır. Meme dikleştirme ameliyatları silikon protez kullanarak veya kullanmadan yapılabilir. Bu, hastanın mevcut meme dokusunun yeterli olup olmamasıyla ilgilidir.  

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonraki Süreç

Ameliyat sonrası çok ağrılı değildir ve reçete edilen ilaçlarla kolaylıkla önüne geçilebilir.  Doktorun kullanılmasını önerdiği sporcu sutyeni gereken süre kadar giyilmelidir. Bu süre yaklaşık bir aydır. Eğer dren yerleştirildiyse genellikle ertesi sabah çekilmektedir. Bu işlemden sonra hastanın doktorun önerilerine uygun bir şekilde duş almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında meme görünümü gerçek şeklini yaklaşık 3 ayda alır. Bu süreçte meme bölgesinin her türlü darbeden  korunması  gerekmektedir. Aynı zamanda ağır sporlardan kaçınılmalıdır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile İlgili Merak Edilenler

Meme dikleştirme ameliyatı alanında tecrübeli ve uzman cerrahlar tarafından uygulandığı sürece sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. 

 • Meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme küçültme ya da meme büyütme işlemleri de yapılabilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatında işlem sırasında büyütme ya da küçültme işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemlerin uygulanabilmesi için ameliyat planlaması sürecinde karar verilmesi gerekmektedir. 

 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında emzirebilir miyim?

Meme dikleştirme ameliyatı sürecinde süt kanallarına herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı sonrasında anne olunabilir ve emzirebilir.

 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında tekrar sarkmalar yaşanır mı?

Kilo kontrolünün sağlanamadığı durumlarda meme dokusunda tekrar sarkmalar yaşanabilmektedir. Ayrıca yaşın ilerlemesi de bütün dokularda olduğu gibi meme dokusunda da elastikiyet kaybı oluşturacaktır.