Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)

Terlemenin Botulinum Toksini ile Tedavisi

Aşırı Terleme Nasıl Olur?

Terleme vücut sıcaklığının ayarlanması için gerekli fizyolojik bir reaksiyondur. Ancak sıcak hava, kalın giysiler, efor harcama gibi belirgin bir nedeni yokken terlemek aşırı terleme (hiperhidrosis) olarak adlandırılır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte psikolojik kökenli olabilir. Genellikle koltuk altlarında, el içi ve ayak tabanlarında ve yüzde tek başına veya diğer bölgelerle birlikte olabilir. Sosyal ortamlarda kişi açısından ciddi psikolojik problemlere yol açar. Islanmış giysilerle dolaşmak veya terli avuçlar nedeniyle tokalaşmaktan kaçınmak ya da aşırı terleyen ayak tabanlarının yarattığı kötü koku kişiyi sosyalleşmekten uzaklaştırır.

Terleme Tedavisi Nedir?

Aşırı terlemenin cerrahi olan ve olmayan tedavileri vardır. Botulinum Toksin A ile yapılan terleme tedavisi son derece etkilidir. Etkisi geçici olmakla birlikte diğer medikal tedavilere oranla çok daha uzundur.

Botulinum Toksin A Nedir? Nasıl Etki Eder?

Botulinum toksin tip A bir bakteri toksinidir. 1960’ların sonlarından beri tıpta tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Hiperhidrozis tedavisinde kullanımı, ter bezlerine ulaşan sinirlerde yarattığı geçici blokaj sayesinde ter oluşumunu geçici olarak durdurmasına bağlıdır.

Botulinum Toksin Nasıl Yapılır?

Terlemenin olduğu bölge belirlenerek (koltuk altı, avuç içi ya da ayak tabanı) ince uçlu bir iğneyle sık aralıklarla deri altına Botulinum Toksin A enjeksiyonu yapılır. Koltuk altı için önceden bu bölgeye topikal anestezik bir krem uygulanması yeterli olur. Ancak el ve ayak tabanı çok ağrılı olduğu için blok anestezisi ya da sedasyona genellikle ihtiyaç duyulur.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Etkisi 6-8 ay olup bilinen bir yan etkisi yoktur.