Bağdat Caddesi no: 173 Çiçek apt. kat: 4 d: 8 Selamiçeşme / Kadıköy (Shell Benzin İstasyonu Karşısı)
Yağ Alma Ameliyatı

Yağ Alma Ameliyatı ( Liposuction )

Yağ Alma Ameliyatı Nasıl Bir İşlemdir?

Deri altındaki yağ dokusunun negatif basınçlı bir aspiratöre bağlı metal borucuklar (kanüller) yardımıyla dışarı alınması işlemidir. Yağ alınacak bölgenin çevresine yapılacak çok küçük kesiler yardımıyla kanüller deri altına sokularak yağ alma işlemi yapılır.

Yağ Alma Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Liposuction ın (yağ alma ameliyatı) en uygun olduğu kişiler, bölgesel fazlalıkları olan kişilerdir. Aşırı kilolu (obez) kişilerde de motivasyon amacıyla yapılabilir. Zayıflama ameliyatı değil de, şekillenme ameliyatı olduğu ne kadar iyi anlaşılırsa kişi sonuçtan o kadar memnun olur.
Eğer kişinin derisi liposuction için uygunsa, yani deride sarkma veya fazla elastikiyet kaybı yoksa sonuç çok tatmin edici olur. Ancak deride sarkma varsa, yapılacak bölgeye göre liposuctionı germe ameliyatı ile birleştirmek gerekebilir.

Yağ Alma Ameliyatı Hangi Bölgelere Yapılır?

Yanaklar, gıdık, kolların belli bölgeleri, memeler, karın, sırt, bel, kalçalar, bacakların dizüstü ve altı bölgelerine liposuction yapılabilir.

Yağ Alma Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

Ameliyatın süresi, verilecek olan anestezinin tipi, alınacak yağ miktarı, ameliyat sonrası işe dönüş süresi uygulama bölgesine ve yağlanmanın miktarına göre değişir. Tek bölge söz konusu ise bölgesel anestezi ile işlem gerçekleştirilebilir. Liposuction tek başına yapılabildiği gibi karın germe, uyluk germe, yüz germe, meme küçültme, jinekomasti gibi farklı ameliyatlara yardımcı olarak da yapılabilir. Ameliyat sonrası, ameliyat bölgesini kavrayıcı bir korsenin 3-4 hafta süreyle kullanılmasında büyük yarar vardır.

Yağ Alma Ameliyatında Hangi Teknikler Kullanılabilir?

Klasik, ultrasonik, lazer gibi teknikler vardır. Hangi tekniğin daha üstün olduğu konusu tartışmalıdır. Ultrasonik liposuction da zor (sert yağ dokusu içeren) bölgelerden yağ daha kolay aspire edilebilir. Fakat deride yanık oluşması veya ödem gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkma olasılığı klasik liposuctiona göre daha fazladır. Teknikler arasında sadece çok küçük farklılıklar olduğu için cerrahın en tecrübeli olduğu yöntem ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlara daha az neden olacaktır.